Cyberbezpieczeństwo – studia, które warto wybrać

Osoby zajmujące się cyberbezpieczeństwem są poszukiwanymi specjalistami na całym świecie. Ukończenie studiów na specjalności cyberbezpieczeństwo gwarantuje dobry start w karierę zawodową. Studia na specjalności Cyberbezpieczeństwo na kierunku Bezpieczeństwo prowadzi gdyńska uczelnia: WSAiB im. E. Kwiatkowskiego.


Spis treści

  1. Rynek pracy potrzebuje specjalistów cyberbezpieczeństwa
  2. Kariera po studiach Cyberbezpieczeństwo
  3. Cyberbezpieczeństwo: innowacyjne studia
  4. Praca w cyberbezpieczeństwie to ciągła edukacja

Szacuje się, że zapotrzebowanie na specjalistów cyberbezpieczeństwa ma wzrosnąć o 32% do 2032 roku.

dane U.S. Bureau of Labor Statistics

Rynek pracy potrzebuje specjalistów cyberbezpieczeństwa

– Rynek pracy w cyberbezpieczeństwie rozwija się dynamicznie – mówi Dorota Piekarska z No Fluff Jobs, wykładowczyni na studiach w WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni.

– Obserwujemy wzrost miejsc pracy, atrakcyjnie prezentują się również wynagrodzenia. W I połowie 2024 roku na No Fluff Jobs mediana dolnych i górnych widełek wyniosła 20 600-26 900 zł netto + VAT na B2B. Natomiast na umowie o pracę jest to 18 000-24 000 zł brutto. To dobra informacja dla osób, które planują wejść na rynek pracy jako osoby zajmujące się bezpieczeństwem w sieci. I dotyczy to wielu stanowisk: analityków cyberbezpieczeństwa, testerów bezpieczeństwa aplikacji, security architektów, a także stanowisk menedżerskich, takich jak dyrektor ds. bezpieczeństwa informacji (CISOs).

Kariera po studiach Cyberbezpieczeństwo

Zdaniem No Fluff Jobs – portalu z ofertami pracy  – wprowadzenie zaawansowanych technologii, takich jak sztuczna inteligencja (AI), uczenie maszynowe (ML) i Internet Rzeczy (IoT), znacząca zmieniło wymagania stawiane przed specjalistami od cyberbezpieczeństwa. Dzisiaj ważne są zdolności do adaptacji i ciągłego uczenia się, aby sprostać zmieniającym się zagrożeniom.

Kluczowe staje się też posiadanie przez specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa odpowiednich branżowych certyfikatów potwierdzających ich umiejętności. Należą do nich między innymi:

  • CompTIA Security+,
  • Certified Information Systems Security Professional (CISSP),
  • Certified Cloud Security Professional (CCSP),
  • Certified Cloud Security Knowledge (CCSK),
  • CompTIA Cybersecurity Analyst (CySA+),
  • GIAC Security Essentials.

Ich uzyskanie zwiększa szansę otrzymania atrakcyjnych propozycji pracy na całym świecie.

Cyberbezpieczeństwo: innowacyjne studia

Pierwszym krokiem do zawodu jest uzyskanie odpowiedniego wykształcenia.

– Na studiach na specjalności Cyberbezpieczeństwo kształcimy wysoko wykwalifikowane kadry odpowiedzialne za zapewnianie bezpieczeństwa na wszystkich poziomach. Są to osoby zdolne do pracy w sektorze publicznym, prywatnym, pozarządowym lub w ramach własnej działalności gospodarczej – mówi dr Izabela Nakielska, dziekan Wydziału Prawa i Administracji WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni.

Ponadto kształcenie specjalistów odpowiedzialnych za zwalczanie cyberprzestępczości wychodzi naprzeciw potrzebom współczesnego biznesu.

– Obserwujemy coraz większą aktywność podmiotów prowadzących działalność przestępczą w cyberprzestrzeni. Od obcych państw, przez zorganizowane grupy przestępcze, aż po cyberszpiegostwo – mówi dr Paweł Wawrzyniak, wykładowca WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni. Ekspert bezpieczeństwa w sieci prowadzi zajęcia z informatyki śledczej, elektronicznych śladów przestępstw, technologii informatycznych, ataków cybernetycznych i zastosowania AI w bezpieczeństwie oraz bankowości cyfrowej.

Praca w cyberbezpieczeństwie to ciągła edukacja

Technologia nieustannie się rozwija, a wraz z nią ewoluują również metody ataków. Dlatego też specjaliści muszą nieustannie poszerzać swoją wiedzę i umiejętności, aby sprostać tym wyzwaniom.

– Rola specjalisty cyberbezpieczeństwa często wymaga pracy pod presją, szczególnie w sytuacjach kryzysowych. Wymaga to dużej odporności na stres, ale przynosi również wiele satysfakcji, kiedy udaje się skutecznie odparować atak i zabezpieczyć systemy przed potencjalnymi zagrożeniami – dodaje Dorota Piekarska, zajmująca się rekrutacją pracowników IT, w tym specjalistów cyberbezpieczeństwa.