Niedawno nasza ekspertka radziła nam, jak dobrze wybrać kierunek studiów. Dzisiaj chcemy poruszyć temat tego, co nastąpi potem – okresu studiów.
O tym, jak mądrze wykorzystać czas studiów rozmawiamy z doradcą HR Jackiem Jędrzejczakiem z Mediacon, wykładowcą akademickim.
Złoty środek – to zasada, którą warto zastosować podczas studiów. Warto czas studiowania dzielić między różne aktywności – naukę, pasje, pracę, podróże i nawiązywanie relacji.
Czas studiów – czas zabawy? Możemy sobie na to pozwolić?
Studia to przede wszystkim czas nauki i rozwoju, ale nie musi to wykluczać zabawy. Ważne jest, aby znaleźć równowagę między nauką, a relaksem. Studia dają możliwość poznawania nowych ludzi, uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych i sportowych, a także odkrywania nowych zainteresowań.
Czas studiów to inwestycja w przyszłość, więc nie zapomnijmy o bieżącej nauce, ale też nie pozwólmy, aby stres z tym związany zabierał nam czas i chęć na relaks i zabawę. Nawet jeśli nie mamy zbyt wiele czasu, warto po nauce dać sobie małą „nagrodę”, niech będzie to choćby krótki spacer zakończony w ulubionej cukierni.
Jak dobrze wykorzystać czas studiów?
Najważniejsze, aby świadomie organizować swój czas. Uczyć się regularnie, aby unikać stresujących zaległości w nauce, zaliczeniach i egzaminach. Warto również brać udział w projektach studenckich i uczelnianych, co pozwoli na poznanie nowych ludzi, ale i poszerzenie lub utrwalenie określonych umiejętności.
Oprócz tego warto poświęcić trochę czasu na zorientowanie się w rynku pracy dodatkowej oraz praktyk studenckich. Jest to o tyle ważne, że można znaleźć praktyki, które są jednocześnie płatne, co pozwoli nie tylko na naukę przez pracę, ale również zdobycie dodatkowych pieniędzy.
Na jakie rzeczy warto zwracać uwagę decydując o miejscu studiowania?
Kluczowe znaczenie mają cztery elementy:
Po pierwsze, zwróć uwagę na jakość uczelni; przeczytaj opinie, porozmawiaj z osobami, które tu studiują. Sprawdź, czy oferuje wartościowe kierunki i specjalności, które dają realne szanse na podjęcie ciekawej i dobrze płatnej pracy po ukończeniu studiów.
Następnie sprawdź możliwości odbywania praktyk i ewentualnego podejmowania zarobkowej pracy dodatkowej.
Po trzecie – ustal przeciętne koszty życia, czyli ceny wynajmu kwater, ceny biletów, koszty codziennych zakupów i wyżywienia.
Na końcu ustal możliwości spędzania czasu wolnego, czyli atrakcje turystyczne, kulturalne i inne dostępne w danym mieście.
Interesują Cię studia na uczelni, która umożliwi Ci mądre łączenie nauki, zabawy i pracy? Dodatkowo w miejscu, gdzie znajduje się dużo firm umożliwiających staże i atrakcji kulturalno-turystycznych? Przeczytaj nasz artykuł, dlaczego studia w Gdyni będą dla Ciebie idealne!
Jaka powinna być moja pierwsza praca? Czy warto pracować podczas studiów?
Niewątpliwie praca podczas studiów pomaga w zdobyciu doświadczenia przydanego w pracy już po studiach, jak i niezależności finansowej. Szukając połączenia możliwości studiowania i zarabiania, warto zwrócić uwagę na oferty, które dają możliwość pracy w elastycznym harmonogramie godzinowym i tygodniowym.
Relatywnie najłatwiej znaleźć pracę w usługach, handlu i gastronomii. Jednak w kolejnych latach studiów warto szukać pracy dodatkowej, która byłaby bliżej związana ze zdobywanym wykształceniem. Świetnym połączeniem nauki i zarabiania jest odbycie płatnych praktyk studenckich.
Jednak pamiętajmy, że praktyki studenckie odbywają się tylko przez określony czas roku studenckiego. Dlatego może być Ci trudno zgromadzić w tym czasie zasoby finansowe pozwalające na przeżycie całego roku.
Czy studiowanie z dala od domu rodzinnego to dobry pomysł?
Tak. Studiowanie z dala od domu pomaga w uczeniu się samodzielności, podejmowania decyzji oraz umożliwia poznawanie nowych ludzi.
Jeśli podczas studiów podejmiesz również dodatkowo pracę, może się to również przyczynić do zwiększenia twojej niezależności materialnej.
Co mogę zrobić, jeśli rodziców nie stać na moje studia, które planuję rozpocząć daleko od domu?
Warto podjąć dodatkową pracę jeszcze w miejscu zamieszkania, przed wyjazdem na studia. Pozwoli to zgromadzić środki na pierwsze miesiące studiowania i życia w innymi mieście. Potem już w miejscu studiów poszukaj dodatkowej pracy na cześć etatu.
Dodatkowo zorientuj się, na jakich warunkach można skorzystać z pomocy finansowej uczelni. Są to najczęściej stypendia naukowe lub socjalne. Zasady ich przyznawania każda uczelnia ustala indywidualnie w swoich wewnętrznych regulaminach, które są zwykle dostępne na ich stronach internetowych.
Jak radzić sobie w obcym mieście – czyli jak wziąć odpowiedzialność za siebie?
- Poznaj miasto. Zacznij od czytania informacji w internecie, wytypuj miejsca do odwiedzenia, poznaj linie komunikacyjne, poczytaj opinie. Potem stopniowo poznawaj te miejsca osobiście.
- Znajdź przyjaciół. Mogą to być na przykład osoby, które też przyjechały na studia i są w podobnej sytuacji, jak ty.
- Organizuj swój budżet. Kontroluj stan swojego konta, nie wydawaj pochopnie pieniędzy, szczególnie wówczas, gdy nie znasz jeszcze faktycznych kosztów życia w nowym miejscu.
- Pamiętaj – nie wahaj się prosić o pomoc i pytać o kwestie związane z różnymi aspektami życia w innymi mieście.
W WSAIB w Gdyni wiemy, jak ważne jest łączenie czasu studiów z pracą zawodową, dlatego nawet nasz program studiów dziennych obejmuje zajęcia tylko 3 w razy w tygodniu. Dodatkowo proponujemy Ci szeroką ofertę praktyk i płatnych staży w wybranym zawodzie w firmach partnerskich. Nie czekaj – sprawdź naszą ofertę studiów licencjackich. Dodatkowa rekrutacja na rok akademicki 2024/2025 trwa!