Jak odnieść sukces zawodowy w pracy po studiach Finanse i Rachunkowość?

Zastanawiasz się, czy studiowanie finansów wciąż się opłaca? Nie wiesz, gdzie mógłbyś/mogłabyś pracować po ukończeniu tego kierunku? Nasza ekspertka opowie Ci dzisiaj, jak wygląda praca po studiach Finanse i Rachunkowość. Na szczęście istnieje wiele możliwości na dobrze płatną i satysfakcjonującą pracę w zawodzie.

Zacznijmy od najbardziej oczywistych.

Rachunkowość – praca po studiach

Rachunkowość to praca w księgowości w dziale finansowym dowolnej firmy lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Pod pojęciem działalności mamy tu na myśli przede wszystkich biura rachunkowe, kancelarie radców prawnych, doradców podatkowych.

Na początek warto zapoznać się z ofertą centrów usług wspólnych, jakich sporo jest w Trójmieście. Takie centra to często droga do międzynarodowych korporacji.


Interesuje Cię praca w rachunkowości? Miło nam poinformować, że w ramach naszych studiów licencjackich FiR oferujemy specjalizację Rachunkowość – ucz się od początku tego, czego chcesz!

Praca w Finansach

Finanse to szeroki świat międzynarodowej gospodarki, inwestycji i rynków kapitałowych.

Co nie mniej istotne – to również brama do naprawdę dużych pieniędzy. Specjaliści od zarządzania aktywami, matematycy i analitycy finansowi to bardzo dobrze płatne zawody.

Natomiast dyrektorzy finansowi, zarządzający funduszy inwestycyjnych i maklerzy papierów wartościowych i doradcy inwestycyjni to specjaliści stanowiący elitę świata biznesu.

Zawody dla absolwentów kierunku Finanse i Rachunkowość

Analityk finansowy, którego praca to analizowanie danych finansowych, tworzenie raportów i wydawanie rekomendacji w celu poprawy wyników finansowych.

Bankier inwestycyjny, zajmujący się doradzaniem klientom w zakresie inwestycji, fuzji i przejęć, a także emisji i handlu akcjami i obligacjami.

Menedżer finansowy, który nadzoruje kondycję finansową organizacji, w tym tworzenie raportów finansowych, wyznaczanie celów i podejmowanie strategicznych decyzji finansowych.

Doradca finansowy, którego zadaniem jest pomaganie osobom i organizacjom w planowaniu przyszłości finansowej, w tym inwestycji, podatków i planowania emerytalnego. Pożądaną przez firmy specjalizacją jest doradca podatkowy.

Menedżer ryzyka, który ma za zadanie oceniać i zarządzać ryzykiem finansowym w organizacji, takim jak ryzyko rynkowe, ryzyko kredytowe i ryzyko operacyjne.

No i oczywiście – księgowy, który rejestruje transakcje finansowe, sporządza sprawozdania finansowe i czuwa nad zapewnieniem ich zgodności z przepisami.

To tylko kilka przykładów różnorodnych możliwości kariery dostępnych dla osób z doświadczeniem w finansach. Dziedzina ta oferuje szeroki wachlarz możliwości osobom zainteresowanym pracą z liczbami, analizą danych i wpływaniem na decyzje finansowe.

Jak odnieść sukces po studiach Finanse i Rachunkowość?

Aby jednak odnieść prawdziwy sukces w pracy po studiach Finanse i Rachunkowość , warto rozwijać swoje kompetencje, pracować w odpowiednich miejscach, inwestować w rozwój zawodowy oraz rozwijać umiejętności miękkie.

Oto kilka wskazówek:

1. Kompetencje przede wszystkim

Studia na kierunku Finanse i Rachunkowość dostarczają wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu rachunkowości, finansów, matematyki, ekonomii i prawa podatkowego.

W zależności od ścieżki zawodowej, warto jednak zdobywać dodatkowe kwalifikacje, takie jak certyfikaty ACCA (księgowi) lub Doradcy Inwestycyjnego (Finansiści) , które są uznawane na całym świecie i mogą zwiększyć atrakcyjność na rynku pracy.

Warto szukać uczelni, które oferują dodatkowe benefity dla studentów, takie jak wyjazdy zagraniczne ERASMUS, koła naukowe czy możliwość zdobycia certyfikatów.

Poza tym finanse to stan ducha. Prowadzenie własnego bloga eksperckiego, wirtualnego portfela inwestycyjnego lub udział w organizacjach studenckich może pomóc w rozwijaniu kompetencji i wykazywaniu się wiedzą.

2. Wybór odpowiednich miejsc pracy… i konsekwencja

Dla finansistów zawsze znajdzie się praca. Można pracować jako specjalista od finansów lub ryzyka w działach finansowych i rachunkowych różnego rodzaju i rozmiaru firm prywatnych i korporacji.

Oczywiście ciekawa praca po studiach Finanse i Rachunkowość czeka przede wszystkim na osoby zatrudnione w typowych organizacjach branży finansowej takich jak banki, biura maklerskie, towarzystwa ubezpieczeń i funduszy inwestycyjnych.

Jak w każdym zawodzie wiedza nabyta po studiach stanowi tylko bazę, z której startujemy. Trzeba pamiętać, że sukces zawodowy wymaga ciągłego rozwoju i poszerzania kompetencji. Warto więc jak najczęściej uczestniczyć w szkoleniach, kursach, konferencjach i programach rozwojowych, inwestować w rozwój osobisty poprzez czytanie książek, słuchanie podcastów i uczestnictwo w warsztatach z zakresu finansów i zarządzania. Człowiek uczy się przez całe życie!

3. Rozwój umiejętności miękkich w pracy po studiach Finanse i Rachunkowość

Pamiętajcie, że oprócz solidnej wiedzy fachowej, w branży finansowej również ważne są umiejętności miękkie.

Należy rozwijać umiejętności takie jak:

  • komunikacja,
  • negocjacje,
  • zarządzanie czasem,
  • umiejętność pracy w zespole,
  • przywództwo.

Działalność w organizacjach studenckich, praktyki zawodowe, wolontariat i udział w projektach mogą pomóc w rozwijaniu tych umiejętności.


Autor: dr Karolina Wysocka

wykładowca na kierunku Finanse i Rachunkowość