16 tysięcy okazji by wspierać dobrostan człowieka, czyli słowa mają moc

Ten artykuł zacznie się wyjątkowo inaczej niż się spodziewasz.

Dawno, dawno temu w prehistorycznej jaskini, kiedy upajaliśmy się widokiem rozpalonego ognia i zaczęliśmy korzystać z jego dobrodziejstw przede wszystkim otworzyliśmy sobie drogę do mówienia. Pieczone pożywienie trawiło się dużo szybciej w efekcie skracało czas żucia. Właśnie tak urodziła się mowa, ponieważ krótsze żucie mogliśmy zamienić na słowa.

Kultura dobrostanu ubrana w słowa

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Arizonie, przeciętna liczba słów wypowiadanych przez dorosłego człowieka w ciągu dnia wynosi około 16 000. Można by rzec szesnaście tysięcy okazji by wspierać, podnosić na duchu lub kaleczyć i stygmatyzować drugiego człowieka. Słów, zdań, rozmów, e-maili, raportów, small talków, rozmów telefonicznych, wideokonferencji. Tysiące okazji do budowania kultury dobrostanu opartej na szacunku dla odmienności, włączającej neuroróżnorodność pracowników i wyrażającej empatyczną troskę o ich zdrowie. Gigabajty danych, które mogą nas stresować, wywołując już nie tylko objawy biologicznego stresu, ale też cyberstresu. Udziałem stresu są negatywne skutki psychologiczne i emocjonalne wynikające z nadmiernej ekspozycji na technologię, szczególnie na korzystanie z internetu, social mediów i urządzeń elektronicznych.

Grafemy –  jednostki pisane – czyli wyrazy, fonemy jednostki dźwiękowe – czyli słowa, to dziś najbardziej niebezpieczna broń o dalekim zasięgu rażenia. Broń tę możesz bezkarnie “przemycić” na każdym lotnisku. Broń, która potrafi odebrać człowiekowi zdrowie, a nawet życie.

Znaczenie słów

Znaczeniem korelacji między słowami zajmuje się dział językoznawstwa nazywany semantyką. Jest to nauka o znaczeniu słów, zdań, tekstów i komunikacji językowej. Twórcą semantyki ogólnej był nasz rodak Alfred Korzybski. Stał on na straży głównego problemu semantyki – poprawy stosunków międzyludzkich przez ulepszanie języka. Twierdził on, iż słowa  wywołują nie tylko reakcje emocjonalne i percepcyjne, ale oddziałują na nas na poziomie biologicznym, wywołując zmiany fizjologiczne. Zmieniają chemię naszych mózgów i ciał. Znaczy to, że każde wypowiedziane zdanie, niezależnie czy jest to dialog z drugim człowiekiem czy dialog wewnętrzny, strukturalnie zmienia nas samych.

Kultura dobrostanu, czyli szacunek i zaufanie

W przestrzeni pracy, szalenie ważne jest, aby budować kulturę dobrostanu opartą na szacunku i zaufaniu. Komunikacja międzyludzka wpływa na kluczowe procesy w organizacji, takie jak:

  • Tworzenie wartościowej kultury organizacyjnej, czyli promowanie pozytywnego zaangażowania pracowników. Jest to ściśle związane z używaniem słów, które odzwierciedlają pozytywne wartości, takie jak zaufanie, szacunek i współpraca.
  • Pozytywne, otwarte i uczciwe słownictwo może wpłynąć na atmosferę organizacji i poprawić jej klimat. Słowa kształtują rzeczywistość – te, które używamy, aby opisać organizację, jej cele i wartości, mogą wpłynąć na to, jak Pracownicy postrzegają swoją pracę i miejsce, w którym pracują.
  • Używanie jasnego, bezpośredniego i zrozumiałego języka może poprawić efektywność komunikacji i zmniejszyć poziom nieporozumień. Komunikacja między kierownictwem a Pracownikami – semantyka słów i gestów wpływa na sposób, w jaki przełożeni komunikują się z Pracownikami.
  • Prowadzenie wewnętrznych profilaktycznych audytów zachowań niepożądanych jest kolejną semantycznie wspierającą praktyką, która uwrażliwia zespoły na konstruowanie wypowiedzi do różnych grup pracowników.
  • Używanie słów, które odzwierciedlają empatię, szacunek i zrozumienie może pomóc w budowaniu pozytywnych relacji między Pracownikami i zwiększeniu ich zadowolenia z pracy.

To niesamowite, jak semantyka jest bezpośrednio skorelowana ze zdrowiem psychicznym. Używanie języka może mieć wpływ na nie tylko nasze samopoczucie emocjonalne, ale także na motywację, zaangażowanie lub jego brak.

Nie narzekaj, myśl pozytywnie

Negatywne myśli i przekonania, kultura narzekania,  czy dychotomiczne (czarno-białe) odbieranie rzeczywistości, mają wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Poprawne używanie słów i języka może pomóc w tworzeniu wartościowej kultury organizacyjnej. Może poprawić efektywność komunikacji, ułatwić wyrażanie swoich uczuć i myśli, co  odgrywa ważną rolę w radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi.

Autorką artykułu jest Marzena Grochowska – trener odporności psychicznej, coach kariery, brainolog, ekspertka zarządzania dobrostanem, na WSAiB prowadzi studia podyplomowe Brainologia – Zarządzanie Dobrostanem