Zastanawiasz się, czy warto wybrać studia logistyczne?
Przede wszystkim pamiętaj, że bycie operatorem logistycznym, brokerem czy spedytorem to zajęcie dla osób, które nie boją się wyzwań. W tym biznesie musisz wykazać się umiejętnościami praktycznymi i organizacyjnymi. Do najważniejszych należą komunikatywność, umiejętność nawiązywania kontaktów oraz zdolności w przyswajaniu języków.
Jeżeli do tego jesteś dyspozycyjny i interesujesz się tym co dzieje się na świecie, to praca w branży TSL może być czymś dla Ciebie!
Spis treści:
- Zawód logistyka: prężny rynek pracy
- Oferty pracy po logistyce
- Co dają studia logistyczne?
- Czy warto studiować logistykę? Podsumowanie
Zawód logistyka: prężny rynek pracy
Mieszkamy w regionie nadmorskim. Porty morskie Gdańska i Gdyni cieszą się renomą na rynku międzynarodowym jako globalny hubów logistyczny. Ponadto współpracują z licznymi przedsiębiorstwami – firmami spedycyjnymi, logistycznymi, brokerskimi czy żeglugowymi.
Ponadto ostatnie lata doprowadziły do boomu sektora oraz rozwoju wielu nowych specjalności. Warto pamiętać o roli nowych technologii komunikacyjnych, sztucznej inteligencji, pojazdów autonomicznych oraz cyberbezpieczeństwie. Znalazły one zastosowanie w wielu nowych inwestycjach, takich jak Port Zewnętrzny czy Dolina Logistyczna w Gdyni
Co więcej, logistyka i gospodarka morska wzrastają też na znaczeniu w związku z wdrażaniem postulatów Zielonego Ładu. Łączy się to bezpośrednio z dekarbonizacją, transformacją energetyczną i Morską Energetyką Wiatrową na polskim Wybrzeżu.
Zmiany w międzynarodowych łańcuchach dostaw, rozwój handlu międzynarodowego, głównie tego, który realizowany jest drogą morską – wszystko to wpływa na fakt, że logistyka jest branżą przyszłościową. Przyszłościową na świecie, w Polsce i w Gdyni.
Oferty pracy po logistyce
Dane z pomorskich urzędów pracy skłaniają do wniosku, iż absolwenci kierunków logistycznych są grupą zawodową bardzo poszukiwaną na rynku pracy.
Oferty pracodawców kierowane są nie tylko do kierowców autobusów, samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych oraz magazynierów. Poszukiwani są także wysokoopłacani specjaliści IT w branży transportowej. Aby pracować w tej ostatniej roli, zdobycie specjalistycznego, wyższego wykształcenie jest koniecznością.
Zastanawiasz się, ile zarabia specjalista ds. logistyki z dyplomem? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł o zarobkach logistyka po studiach!
Co dają studia logistyczne?
Studia logistyczne przygotują Cię do pracy jako:
- pracownik działu logistyki,
- specjalista do spraw zakupów,
- spedytor krajowy i międzynarodowy,
- specjalista do spraw zarządzania zapasami, zamówień i dostaw czy zarządzania flotą.
Miejsca, w których znajdziesz zatrudnienie to np.: przedsiębiorstwa produkcyjne i logistyczne. Specjaliści są także potrzebni w jednostkach projektowych i doradczych zajmujących się logistyką. Możesz również liczyć na pracę w każdej firmie, gdzie potrzebny jest specjalista z wiedzą logistyczną, techniczną i ekonomiczną oraz umiejętnościami organizacyjnymi.
Atrakcyjną ofertą dla studentów studiów dziennych są w końcu studia dualne, dostępne na kierunkach logistycznych WSAiB. To tryb łączący kształcenie prowadzone w siedzibie uczelni z zajęciami praktycznymi realizowanymi w ramach płatnych staży.
Staż odbywają się w firmach partnerskich – najważniejszych podmiotach pomorskiej branży morskiej i logistycznej.
Należą do nich: Baltic Hub (największy terminal kontenerowy na Bałtyku !), Stocznia Crist, PCC Intermodal, Polska Żegluga Bałtycka, Morska Agencja Gdynia Offshore oraz przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej.
Dzięki projektowi studenci już w trakcie studiów wiążą się z wybraną firmą, w której będą mogli pozostać na stałe po zakończeniu toku studiów.
Studenci kierunku Logistyka w ramach studiów dualnych już w trakcie nauki są zatrudnieni na płatny staż w firmie partnerskie. Dzięki tej formie studiowania kształcisz się i zdobywasz cenne doświadczenie w zawodzie.
Czy warto studiować logistykę? Podsumowanie
Podsumowując – studia logistyczne to doskonała inwestycja w przyszłość, gwarantujące dobrze płatną i ciekawą pracę. Co jest równie ważne – także nieustanny rozwój i naukę nowych umiejętności.
Uważasz, że studia na kierunku logistyka to coś dla Ciebie?
Studia logistyczne na najstarszej uczelni niepublicznej na Pomorzu, której patronem jest wizjoner i budowniczy portu gdyńskiego Eugeniusz Kwiatkowski, dadzą Ci szansę na zdobycie wykształcenia w tej perspektywicznej branży. Zrób pierwszy krok w stronę rozwoju osobistego już dzisiaj – sprawdź naszą ofertę studiów logistycznych.
Autor: dr Michał Graban
wykładowca na kierunku Logistyka, opiekun Koła Naukowego Logistyków TIR