ZBRODNIA KROK PO KROKU - WYKŁAD DR. ANDRZEJA GAWLIŃSKIEGO

Zapraszamy na otwarty wykład pt.: "Zbrodnia krok po kroku", który odbędzie się 17.12.2018 r., godz. 14 w Auli WSAiB Gdynia. Wstęp wolny.

 

Dlaczego ludzie w Polsce zabijają? Czy podczas dokonywania czynu myślą racjonalnie, czy chaotycznie? Czy planują zabójstwo? Kto jest najczęściej ich ofiarą? Jaką metodę uśmiercenia wybierają? Gdzie zwykle dochodzi do zabójstwa? I - co kluczowe, aby dyskutować o micie zbrodni doskonałej, jakich czynności podejmują się ze zwłokami po zabójstwie, w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej? Czy i ewentualnie kiedy zadają sobie pytanie… jak pozbyć się zwłok lub jak upozorować samobójstwo?

Wykład opiera się na badaniach aktowych spraw karnych prawomocnie zakończonych wszczętych z art. 148 k.k., które objęły ponad pół tysiąca zabójstw. Podczas spotkania szczególny nacisk zostanie położony na problematykę manipulacji sprawców z ciałami ofiar i analizę przypadków z polskiej praktyki sądowej. Szczególnie zapraszamy do uczestnictwa studentów Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Prawa.

 

O prelegencie: dr Andrzej Gawliński

  • Prawnik, kryminalistyk i suicydolog.
  • Dyrektor Centrum Kryminalistyki i Medycyny Sądowej (ckims.pl).
  • Członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego i Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.
  • Autor bloga naukowego - kryminalistyczny.pl
  • Dorobek naukowy obejmuje kilkanaście publikacji z zakresu prawa, kryminalistyki i medycyny sądowej, w tym monografię „Namowa lub pomoc w samobójstwie. Aspekty kryminalistyczne i kryminologiczne”.
  • Główne obszary badawcze:

- samobójstwa (m.in. zagadnienie samobójczej intencji, specyficzne formy samobójstwa, maskowanie i pozorowanie śmierci o charakterze gwałtownym);

- problematyka doprowadzenia człowieka do samobójstwa;

- cybersuicydologia;

- kryminalistyczna i sądowo-lekarska rekonstrukcja zdarzenia.

Powrót