Opis kierunku
Kierunek studiów podyplomowych Inwestycje i Rynki Kapitałowe to kierunek stworzony w celu przygotowania absolwenta do poruszania się po rynku kapitałowym w roli inwestora, analityka a także obserwatora, zainteresowanego rolą rynku kapitałowego w kreowaniu rozwoju gospodarczego. Szeroki zakres zagadnień poruszanych podczas studiów, takich jak omówienie charakterystyki instrumentów finansowych, ich roli, budowy czy metod oceny i wyceny rynkowej ma umożliwić absolwentowi świadome inwestowanie, oparte o analizę fundamentalną i techniczną. Ponadto poznanie mechanizmów rynkowych i praw obowiązujących na rynku finansowym ma umożliwić absolwentowi nabycie umiejętności oceny kierunku trendu rynkowego i nabycie umiejętności jego prognozowania. Kierunek opiera się w znacznej mierze o stosowanie metod analizy statystycznej i ekonometrycznej ale wzbogacony jest o część dotyczącą prawnych aspektów funkcjonowania rynku kapitałowego.
Ważne! Uruchomienie kierunku uzależnione jest od zebrania się grupy!
W grupach obowiązuje limit miejsc, decyduje kolejność rejestracji.
Dla kogo polecamy studia podyplomowe Inwestycje i Rynki Kapitałowe?
Kierunek Inwestycje i Rynki Kapitałowe przeznaczony jest dla pracowników instytucji finansowych, działów finansowych firm, domów maklerskich i innych firm inwestycyjnych a także osób zainteresowanych inwestowaniem na rynku kapitałowym.
Dlaczego warto wybrać studia podyplomowe Inwestycje i Rynki Kapitałowe?
Kierunek w sposób holistyczny traktuje inwestycje kapitałowe, zarówno w kontekście instrumentów dłużnych, kapitałowych jak i instrumentów pochodnych. W sposób syntetyczny przygotowuje absolwenta do rozpoczęcie inwestowania na rynku kapitałowym, umożliwiając mu poznanie najważniejszych instrumentów finansowych, sposobów i metod ich godziwej wyceny i oceny efektywności takich inwestycji.
Co potem
Absolwent kierunku może ubiegać się o pracę na rynku finansowym jako młodszy specjalista, analityk lub zwiększyć możliwości awansu zawodowego. Szerokie traktowanie traktowania instrumentów finansowych, ich wyceny i szacowania ryzyka z nimi związanego może być atrakcyjne dla osób pracujących w działach finansowych firm spoza sektora finansowego. Ukończenie studiów może być wstępnym krokiem do przygotowań ubiegania się o licencję maklera papierów wartościowych lub doradcy inwestycyjnego.
Program i organizacja studiów Inwestycje i Rynki Kapitałowe
Program studiów
BLOK 1: WARTOŚĆ PIENIĄDZA W CZASIE
- Dyskontowanie i kapitalizowanie
- Proste wskaźniki efektywności
- Modelowanie stopy dyskontowej
BLOK 2: KREDYTY I DEPOZYTY
- Kredyt jako instrument finansowy
- Kredytowo-depozytowe przepływy finansowe
- Wycena kredytów i depozytów
BLOK 3: INSTRUMENTY DŁUŻNE
- Istota i klasyfikacja obligacji
- Notowania i ocena rentowności instrumentów dłużnych
- Wycena obligacji
- Wrażliwość obligacji (duracja i wypukłość)
BLOK 4: INSTRUMENTY KAPITAŁOWE
- Rodzaje i klasyfikacja instrumentów kapitałowych
- Ocena rentowności instrumentów kapitałowych
- Ocena ryzyka instrumentów kapitałowych
- Wycena instrumentów kapitałowych
BLOK 5: INSTRUMENTY POCHODNE
- Symetryczne instrumenty pochodne
- Asymetryczne instrumenty pochodne
- Ocena wrażliwości instrumentów pochodnych
- Wycena instrumentów pochodnych
BLOK 6: ZARZĄDZANIE PORTFELEM
- Statystyczne wskaźniki zmienności
- Model portfela wieloskładnikowego
- Rozkład normalny
BLOK 7: ANALIZA FUNDAMENTALNA
- Analiza finansowa
- Analiza wskaźnikowa
- Analiza porównawcza
BLOK 8: ANALIZA TECHNICZNA
- Teoria fal Dowa i Elliota
- Analiza trendu
- Narzędzia analizy technicznej
BLOK 9: PRAWNE ASPEKTY INWESTOWANIA
- Instytucje wspólnego inwestowania
- Instrumenty finansowe w polskim prawie
- Obrót instrumentami finansowymi
Kadra na kierunku Inwestycje i Rynki Kapitałowe
Opiekun merytoryczny studiów.
Adiunkt w Katedrze Bankowości i Finansów Uniwersytety Gdańskiego, doradca inwestycyjny, lic. Nr 996, Prezes Zarządu Project Finance Sp. Z o.o., autor publikacji dot. bankowości centralnej w tym dot. CBDC, autor kilku nagradzanych monografii naukowych, w tym: “Finanse po pandemii. Bankowość, kapitał, nadzór”.
Jestem Absolwentem Wydziału Prawa i Administracji na kierunku Prawo w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni. Pracę magisterską pt. „Opodatkowanie dochodów ze źródeł nieujawnionych” napisałem pod kierownictwem prof. zw. dr. hab. Andrzeja Drwiłło.
Przeprowadziłem kilkanaście wykładów o tematyce podatkowej dla Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku. Jestem autorem recenzowanych publikacji naukowych.
Aktualnie pod kierownictwem profesora zw. dr. hab. Andrzeja Drwiłło piszę pracę doktorską z zakresu prawa podatkowego.
Prowadziłem zajęcia dydaktyczne z zakresu prawa podatkowego na Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku.
Ukończyłem studia wyższe na Wydziale BGiO Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, następnie kontynuowałem naukę na studiach doktoranckich na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej pod tytułem „Ryzyko personalne w zarządzaniu zasobami ludzkimi służb marketingowych przedsiębiorstw farmaceutycznych” uzyskałem stopień doktora w dziedzinie nauk ekonomicznych. Zawodowo zajmuję się inwestycjami finansowymi, głównie w branży ochrony zdrowia. Mam ponad dwudziestoletnie doświadczenie zawodowe w pracy w pionach finansowych i handlowych przedsiębiorstw sektora healthcare (firmy farmaceutyczne i medyczne). Jestem autorem artykułów naukowych, a do moich zainteresowań naukowych należą: finansowanie służby zdrowia, zarządzanie należnościami, pomiar kapitału intelektualnego. Pracuję jako adiunkt w Katedrze Finansów i Rachunkowości na Wydziale Zarządzania WSAiB
Adiunkt w Katedrze Bankowości i Finansów Uniwersytetu Gdańskiego. Prowadzi zajęcia z finansów, inwestycji alternatywnych i instrumentów pochodnych. Oprócz zagadnień inwestycyjnych jej zainteresowania naukowe obejmują badanie czynników rozwoju gospodarczego i kapitału ludzkiego.
Cena studiów podyplomowych Inwestycje i Rynki Kapitałowe
Cena za 1 semestr: 3950 zł.
Możliwość podziału na 9 rat.
Sprawdź możliwość dofinansowania z Bazy Usług Rozwojowych
Zasady rekrutacji na studia podyplomowe Inwestycje i rynki kapitałowe
1. Wypełnij formularz on-line
2. Wpłać opłatę rekrutacyjna – 200 zł
dane do przelewu:
Santander Bank Polska Warszawa Al.Jana Pawła II 17
14 1090 1102 0000 0001 5050 1850
w tytule prosimy podać wybrany kierunek studiów
Jeżeli kierunek nie zostanie uruchomiony opłata jest zwracana.
3. Przygotuj dokumenty i dostarcz do Uczelni
– kserokopia/skan dyplomu ukończenia studiów (licencjackich/magisterskich, oryginał do wglądu)
– dowód wniesienia opłaty rekrutacyjnej (można przesłać e-mailem: podyplomowe@wsaib.pl)
4. Warunki przyjęcia
Warunkiem przyjęcia na studia podyplomowe w Uczelni im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni jest posiadanie studiów wyższych (ukończenie studiów licencjackich, inżynierskich lub magisterskich na dowolnym kierunku).
5. Rezerwacja miejsca
O przyjęciu na studia podyplomowe decyduje kolejność zgłoszeń, rejestracja na studia (wypełnienie formularza on-line) i dokonanie opłaty rekrutacyjnej.
6. Zasady uruchomienia kierunku
Studia zostają uruchomione po zebraniu się minimalnej grupy. Kandydat decyzję o uruchomieniu kierunku otrzymuje e-mailem.
Partnerzy
Masz pytania?
