Opis kierunku
Kierunek Zarządzanie Kryzysowe i Obrona Cywilna jest odpowiedzią na rosnące potrzeby społeczno-gospodarcze związane z bezpieczeństwem obywateli i państwa. Program studiów podyplomowych oferuje kompleksową wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie zapobiegania, reagowania i minimalizowania skutków sytuacji kryzysowych. Dzięki interdyscyplinarnemu podejściu absolwenci zdobędą wiedzę z zakresu zarządzania kryzysowego, ochrony ludności oraz funkcjonowania systemów obrony cywilnej.
Ważne! Uruchomienie kierunku uzależnione jest od zebrania się grupy!
W grupach obowiązuje limit miejsc, decyduje kolejność rejestracji.
Dla kogo studia podyplomowe Zarządzanie Kryzysowe i Obrona Cywilna
Studia adresowane są do absolwentów wszystkich kierunków studiów, posiadających co najmniej dyplom na poziomie licencjata, w tym w szczególności do:
- absolwentów uczelni wyższych, którzy chcą pracować w administracji państwowej lub samorządowej na stanowiskach związanych z zarządzaniem kryzysowym i obroną cywilną.
- pracowników podmiotów ochrony ludności oraz administracji publicznej, pełniących lub przygotowujących się do funkcji menedżerskich.
- osób zatrudnionych na samodzielnych stanowiskach w instytucjach lokalnych, takich jak urzędy miast czy gmin.
- wszystkich, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje lub rozpocząć karierę w obszarze zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej.
Dlaczego warto studiować na kierunku Zarządzanie Kryzysowe i Obrona Cywilna
- Zdobywasz specjalistyczną wiedzę przekazywaną przez doświadczonych wykładowców i praktyków.
- Program łączy teorię z praktyką, oferując warsztaty, ćwiczenia i analizy przypadków.
- Studia dostosowane są do potrzeb rynku pracy, co zwiększa konkurencyjność absolwentów.
- Możliwość pracy w administracji publicznej, organizacjach pozarządowych oraz sektorze prywatnym.
Co potem
Absolwenci kierunku mogą podjąć pracę w:
- Administracji państwowej i samorządowej, zajmując stanowiska związane z zarządzaniem kryzysowym i obronie cywilnej.
- Podmiotach ochrony ludności, w tym w strukturach obrony cywilnej.
- Organizacjach pozarządowych i firmach konsultingowych specjalizujących się w zarządzaniu kryzysowym.
- Studia otwierają także możliwości awansu zawodowego i zwiększenia odpowiedzialności w obecnej pracy.
Program i organizacja studiów Zarządzanie Kryzysowe i Obrona Cywilna
Program studiów
- Podstawy prawne zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej
- Infrastruktura krytyczna
- Systemy zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej. ludności.
- Identyfikacja zagrożeń kryzysowych
- Bezpieczeństwo strategiczne państwa
- Systemy ratownicze w zarządzaniu kryzysowym, ochronie ludności i obrony cywilnej.
- Siły Zbrojne w systemie zarządzania kryzysowego, ochronie ludności i obronie cywilnej.
- Planowanie i przygotowanie zarządzania kryzysowego, ochrony ludności i obrony cywilnej.
- Ratownictwo medyczne
- Reagowanie kryzysowe w Unii Europejskiej czyli mechanizm ochrony ludności.
- Organy, podmioty i zasoby ochrony ludności
- Zespoły i sztaby reagowania w zarządzania kryzysowym i obronie cywilnej.
- Wykrywanie zagrożeń, alarmowanie i ochrona ludności.
- Zarządzanie logistyczne w sytuacjach kryzysowych
- Media w sytuacjach kryzysowych
Organizacja studiów
Studia hybrydowe.
Kadra na kierunku Zarządzanie Kryzysowe i Obrona Cywilna
Absolwent Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Praktyk, który zdobył wieloletnie doświadczenie pełniąc służbę w Państwowej Straży Pożarnej w komendach miejskich, komendzie wojewódzkiej i głównej na stanowiskach kierowniczych. Oficer straży pożarnej ( nadbryg. w st. spocz., slużba w latach 1989-2024) Uczestnik wielu działań ratowniczych jako kierujący działaniem ratowniczym na szczeblu taktycznym i strategicznym. Posiada studia podyplomowe z zakresu zarządzania kryzysowego. Praktykę w zakresie zarządzania kryzysowego zdobył w szczególności podczas posiedzeń zespołów kryzysowych szczebla powiatowego, wojewódzkiego. Zabezpieczał i organizował działania podczas zlotu harcerzy czy podczas skutków nawałnicy w 2017 roku. Jako Pomorski Komendant Wojewódzki PSP brał udział w działaniach kryzysowych takich jak Cowid-19 czy pomoc Ukrainie.
Oficer policji (mł. insp. w st. spocz., służba w latach 1991-2013) doktor nauk wojskowych w zakresie bezpieczeństwo morskie państwa; absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obronność państwa), Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Od 2009r. wykładowca Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni (w latach 2015-2024 Kierownik Katedry Bezpieczeństwa); uczestnik specjalistycznych szkoleń z zakresu: zwalczania terroryzmu, ochrony infrastruktury krytycznej; ekspert – specjalista ds. bezpieczeństwa w zakresie zagrożeń dla infrastruktury krytycznej w obszarach nadmorskich, zwalczania terroryzmu, piractwa morskiego oraz kryminologii i kryminalistyki; organizator oraz autor szkoleń, analiz i publikacji z zakresu bezpieczeństwa (zagrożeń hybrydowych i działań antyterrorystycznych, ochrony infrastruktury krytycznej i przemysłowej dla służb ochronnych, kadry menadżerskiej i zarządzającej oraz organizatorów imprez masowych oraz administracji publicznej).
Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Służb Kwatermistrzowskich, oficer WP. Praktyczne, wieloletnie doświadczenie na różnych poziomach dowodzenia, od szczebla taktycznego do strategicznego (jednostki wojsk lądowych, administracja wojskowa, Sztab Generalny WP). Posiada studia podyplomowe z zakresu Zarządzania Kryzysowego oraz Logistyki i transportu. Praktyka związana z zarządzaniem kryzysowym zdobyta podczas zajmowania stanowisk służbowych m.in. jako Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Gdańsku oraz udziału w posiedzeniach Zespołu Zarządzania Kryzysowego szczebla wojewódzkiego. Koordynował użycie Sił Zbrojnych RP w sytuacjach kryzysowych na terenie województwa pomorskiego , m.in. podczas przejścia frontu burzowego i wichury w 2017 roku oraz działań związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się COVID-19. Posiada dorobek w zakresie dyscypliny Nauki o bezpieczeństwie, który obejmował współudział w opracowaniu prac studyjnych z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa militarnego w trakcie pełnienia zawodowej służby wojskowej. Czynny wykładowca z obszaru Zarządzania kryzysowego, logistyki, systemu bezpieczeństwa państwa oraz zarządzania kapitałem ludzkim, analityk z obszaru użycia SZ RP w wielowarstwowym systemie bezpieczeństwa państwa, NATO i UE.
Prawnik. Dyrektor biura poselskiego. Asystent na Wydziale Prawa i Administracji Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, członek Katedry Prawa oraz Zakładu Prawa Międzynarodowego Publicznego. W okresie studiów członek Koła Naukowego Prawa Administracyjnego WSAiB, a także współzałożycielem i prezesem Studenckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. Aktywnie współpracuje z Komisją Nauk Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk Oddział w Gdańsku oraz z Bałtyckim Klastrem Morskim i Kosmicznym. Wieloletni działacz samorządowy; specjalista zakresu prawnych obszarów rozwoju inteligentnych miast i metropolii oraz konstytucyjnych aspektów bezpieczeństwa. Wieloletni członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Gdyni (OSP PKM Gdynia) – Wiceprezez Zarządy Powiatowego OSP w Gdyni. Uczestnik szkoleń z zakresu ochrony przeciwpożarowej oraz pierwszej pomocy.
Podinsperktor w st. spocz., specjalista od zagrożeń terrorystycznych, wykładowca na UP w Słupsku oraz w WSAiB w Gdyni; Absolwent Studium Ratownictwa Medycznego w Gdyni, Akademii Pedagogicznej w Bydgoszczy oraz Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich (bezpieczeństwo narodowe – bezpieczeństwo morskie państwa). W latach 1998-2023w Samodzielnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji w Gdańsku (Zastępcy Dowódcy tej jednostki). Uczestnik w wielu krajowych i zagranicznych kursów oraz szkoleniach policyjnych i pozapolicyjnych związanych z tematyką walki z terroryzmem, bezpieczeństwem państwa i ratownictwem taktycznym, w tym w ramach EUROPOLU. Autor wielu publikacji dotyczących tematyki związanej z bezpieczeństwem, szczególnie w obszarach zabezpieczeń antyterrorystycznych i działań specjalnych, a także ratownictwa pola walki. Pomysłodawca i organizator wydarzenia edukacyjno-szkoleniowego Paramedyk realizowanego od 2008 roku. Posiadacz stopni i specjalizacji z zakresu: ratownik medyczny oraz kwalifikowanej pierwszej pomocy, ratownik WOPR, nurek instruktor MSWiA, instruktor nurkowania i strzelectwa oraz nurek tlenowy, posiada uprawnienia MSWiA do kierowania pracami podwodnymi.
Jest absolwentem studiów magisterskich i inżynierskich w Szkole Głównej Służby Pożarniczej (obecnie Akademia Pożarnicza) w Warszawie. Obecnie na emeryturze po 36 latach służby w Państwowej Straży Pożarnej, z czego ostatnich 18 zajmował stanowisko Zastępcy Komendanta Miejskiego. Odpowiedzialny był za pion operacyjno – szkoleniowy, ćwiczenia oraz nadzór nad Jednostkami Ratowniczo-Gaśniczymi. Był koordynatorem programu edukacyjnego ,,Bezpieczne Życie” skierowanego do najmłodszych uczniów szkół podstawowych w Gdyni. Ukończył również studia podyplomowe z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Wykłada w Katedrze Bezpieczeństwa.
Cena studiów podyplomowych Zarządzanie Kryzysowe i Obrona Cywilna
Cena za 1 semestr: 3250 zł.
Możliwość podziału na 9 rat.
Sprawdź możliwość dofinansowania z Bazy Usług Rozwojowych
Zasady rekrutacji na studia podyplomowe
1. Wypełnij formularz on-line
2. Wpłać opłatę rekrutacyjna – 200 zł
dane do przelewu:
Santander Bank Polska Warszawa Al.Jana Pawła II 17
14 1090 1102 0000 0001 5050 1850
w tytule prosimy podać wybrany kierunek studiów
Jeżeli kierunek nie zostanie uruchomiony opłata jest zwracana.
3. Przygotuj dokumenty i dostarcz do Uczelni
– kserokopia/skan dyplomu ukończenia studiów (licencjackich/magisterskich, oryginał do wglądu)
– dowód wniesienia opłaty rekrutacyjnej (można przesłać e-mailem: podyplomowe@wsaib.pl)
4. Warunki przyjęcia
Warunkiem przyjęcia na studia podyplomowe w Uczelni im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni jest posiadanie studiów wyższych (ukończenie studiów licencjackich, inżynierskich lub magisterskich na dowolnym kierunku).
5. Rezerwacja miejsca
O przyjęciu na studia podyplomowe decyduje kolejność zgłoszeń, rejestracja na studia (wypełnienie formularza on-line) i dokonanie opłaty rekrutacyjnej.
6. Zasady uruchomienia kierunku
Studia zostają uruchomione po zebraniu się minimalnej grupy. Kandydat decyzję o uruchomieniu kierunku otrzymuje e-mailem.
Partnerzy
Masz pytania?
