Opis kierunku
Istnieje potrzeba profesjonalizacji kadry kierowniczej sektora ochrony zdrowia. Jej niewystarczające kompetencje stały się jednym z głównych powodów trudnej sytuacji ekonomicznej niektórych podmiotów leczniczych, zwłaszcza publicznych. Menedżerom zarządzającym jednostkami medycznymi stawiane są coraz większe wymagania formalne (ustawowe) oraz nieformalne, w tym rynkowe, które determinują konieczność wdrażania współczesnych narzędzi zarządczych w podmiotach leczniczych, podmiotach tworzących (nadzorze właścicielskim) oraz innych instytucjach sektora ochrony zdrowia.
Studia Podyplomowe Zarządzanie w Ochronie Zdrowia pomagają zrozumieć procesy gospodarcze i społeczne występujące w sektorze medycznym, które mogą być wykorzystywane w realizacji wszelkich zadań oraz przy sprawowaniu licznych funkcji związanych z biznesem medycznym (począwszy od menedżerów średniego szczebla do najwyższego szczebla czy członków rad społecznych i nadzorczych).
Celem studiów podyplomowych jest wykształcenie kadry menedżerskiej, nabycie przez słuchacza kompleksowej i usystematyzowanej wiedzy oraz kształtowanie praktycznych umiejętności niezbędnych do realizacji funkcji kierowniczych w zakresie planowania, organizowania, koordynowania, monitorowania, a także kontroli działalności jednostek opieki zdrowotnej. Program nakierowany jest na wykształcenie u słuchaczy umiejętności: rozwiązywania problemów organizacyjnych, planowania strategii rozwojowej, sprawnego podejmowania decyzji oraz skutecznego kierowania zespołami pracowników. Słuchaczowi zostanie przekazana praktyczna i innowacyjna wiedza z zakresu nauk medycznych, z prawa medycznego, z ubezpieczeń społecznych, z kontraktowania świadczeń zdrowotnych, z farmakoekonomiki i gospodarowania lekiem, z zarządzania finansami i rachunkowości, z zarządzania zasobami ludzkimi, z promocji zdrowia, z marketingu usług zdrowotnych, z organizacji i zarządzania, w tym zarządzania strategicznego i z zarządzania przez jakość w ochronie zdrowia oraz z systemów informacyjnych w medycynie.
Ważne! Uruchomienie kierunku uzależnione jest od zebrania się grupy!
W grupach obowiązuje limit miejsc, decyduje kolejność rejestracji.
Dla kogo studia podyplomowe Zarządzanie w Ochronie Zdrowia
Jeżeli pracujesz w sektorze ochrony zdrowia i interesuje Cię dalszy rozwój zawodowy lub jeśli szukasz możliwości zwiększenia zakresu kompetencji niezbędnych do pięcia się w górę po szczeblach stanowisk to kierunek Zrządzanie w Ochronie Zdrowia w Gdyni jest właśnie dla Ciebie.
Studia Podyplomowe Zarządzanie w Ochronie Zdrowia mają charakter dokształcający i adresowane są do absolwentów wszystkich kierunków studiów posiadających co najmniej dyplom na poziomie licencjata, a w szczególności do:
- wszystkich chętnych do dialogu o człowieku, zdrowiu, medycynie i zarządzaniu, niezależnie od wieku oraz doświadczenia zawodowego.
- osób pracujących, bądź planujących podjąć pracę w ochronie zdrowia;
- osób przygotowujących się do objęcia stanowisk kierowniczych w szpitalach, zakładach opiekuńczo-leczniczych oraz innych jednostkach organizacyjnych systemu służby zdrowia;
- osób zarządzających podmiotami leczniczymi, które chcą się doskonalić oraz zwiększyć wiedzę menedżerską w ochronie zdrowia;
- pracowników administracji ochrony zdrowia (szpitale, NZOZ, SP ZOZ, Pogotowie Ratunkowe i inne);
- pracowników administracji publicznej związanej z ochroną zdrowia (Państwowa Inspekcja Sanitarna, ZUS, KRUS, MZ, NFZ i inne);
- lekarzy, pielęgniarek, położnych, fizykoterapeutów, elektroradiologów, ratowników medycznych, terapeutów zajęciowych, farmaceutów, analityków medycznych, kosmetologów, biotechnologów, dietetyków, techników dentystycznych, optometrystów, protetyków słuchu, higienistek/asystentek stomatologicznych etc.
- osób prowadzących własną praktykę;
- przedsiębiorców, którzy chcą stworzyć placówkę medyczną;
- menedżerów odpowiadających za różne obszary działalności organizacji medycznych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności;
- osób pracujących w instytucjach związanych ze zdrowiem publicznym oraz ze zdrowiem środowiskowym;
- osób wyznaczających priorytety w polityce zdrowotnej kraju, zajmujących się programami zdrowotnymi, badaniami przesiewowymi etc.;
- osób zatrudnionych w zakładach ubezpieczeniowych;
- doktorantów studiów z zakresu nauk medycznych, humanistycznych, społecznych i pokrewnych;
- studentów ostatnich lat studiów;
- pracowników firm współpracujących z ochroną zdrowia;
- osób zainteresowanych problematyką zarządzania w ochronie zdrowia;
Dlaczego warto studiować na kierunku Zarządzanie w Ochronie Zdrowia
Z uwagi na liczne urzędy, szpitale, kliniki, centra medyczne itp. rozlokowane na terenie Trójmiasta, nie brakuje w tym regionie Polski jednostek ochrony zdrowia zainteresowanych zatrudnieniem wykwalifikowanych specjalistów/menedżerów w obszarze zarządzania w opiece zdrowotnej.
Interdyscyplinarne Studia Podyplomowe Zarządzanie w Ochronie Zdrowia swoim programem obejmują zagadnienia z zakresu nauk o zarządzaniu i jakości, nauk prawnych, nauk o zdrowiu i ekonomii. To nowatorskie przedstawienie zagadnień ułatwia zrozumienie procesów ekonomicznych i prawnych niezbędnych w procesie prawidłowego zarządzania podmiotami świadczącymi usługi związane z holistycznym postrzeganiem zdrowia jako dobra i prawa. System ochrony zdrowia potrzebuje doświadczonych i odważnych menedżerów, fachowców znających zarówno zasady ekonomiki zdrowia, etyki, jak i prawa pacjenta. W trakcie trwania naszych studiów przekazujemy słuchaczom również praktyczne umiejętności niezbędne do kierowania zespołem ludzi, jednostką medyczną, która musi sprawnie funkcjonować niezależnie od zewnętrznych uwarunkowań.
Program Studiów Podyplomowych Zarządzanie w Ochronie Zdrowia oparty jest na analizie potrzeb oraz dostosowany do aktualnych uwarunkowań systemu. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych specjalistów – praktyków, którzy na co dzień zajmują się problemami zarządczymi w sektorze ochrony zdrowia. Kompleksowa wiedza, kluczowa w warunkach szybko wzrastającej konkurencji na rynku usług medycznych, przekazywana jest w oparciu o obowiązujące regulacje prawne, a absolwent studiów poznaje m.in. zagadnienia związane z finansowaniem systemu ochrony zdrowia, jego strukturą oraz procedurami ochrony praw pacjenta. Z kolei ćwiczenia są miejscem konstruktywnej dyskusji i wymiany doświadczeń. Zajęcia odbywają się w małych grupach, a powiązanie teorii z praktyką w połączeniu z wysokimi kompetencjami wykładowców sprawia, iż studiowanie jest dla uczestnika nie tylko nauką, ale i przyjemnością.
Co potem
Absolwent Studiów Podyplomowych Zarządzanie w Ochronie Zdrowia jest wyposażony w kompetencje do profesjonalnego zarządzania jednostkami ochrony zdrowia, ma kwalifikacje do realizacji programu restrukturyzacji służby zdrowia oraz efektywnego zarządzania finansami, ma wiedzę z zakresu prawa medycznego oraz norm prawnych dotyczących działalności leczniczej, wiedzę z zakresu farmakoekonomiki, promocji zdrowia, marketingu, praw pacjentów, posiada umiejętności menedżerskie z zakresu zarządzania jednostkami ochrony zdrowia i zarządzania personelem. Absolwent kierunku jest przygotowany do samodzielnego opracowania wyczerpującej koncepcji działalności gospodarczej w formie biznesplanu, posiada wiedzę i umiejętności umożliwiające prowadzenie samodzielnej, efektywnej ekonomicznie i zorientowanej na potrzeby rynku, działalności w zakresie zarządzania ochroną zdrowia. Absolwent potrafi zorganizować i zarejestrować podmiot prowadzący działalność leczniczą, posługiwać się dokumentami prawnymi dot. ochrony zdrowia i finansów publicznych, potrafi opracować plany: strategiczny, operacyjne, krótkoterminowe dla podmiotu leczniczego, przeprowadzić analizę finansową i ekonomiczną działalności podmiotu leczniczego, komórek organizacyjnych i procesów, ocenić poziom spełniania przez podmiot leczniczy warunków wymaganych w procesach akredytacji i certyfikacji, opracować ofertę podmiotu leczniczego do procesu kontraktowania świadczeń celem zawarcia umowy na świadczenia opieki zdrowotnej, przeprowadzić proces rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej, prowadzić efektywną komunikację z otoczeniem zewnętrznym i wewnętrznym podmiotu leczniczego.
Absolwent studiów otrzymuje świadectwo ukończenia Studiów Podyplomowych Zarządzanie w Ochronie Zdrowia, które spełnia wszystkie wymogi i jest dokumentem potwierdzającym kwalifikacje specjalisty w zakresie zarządzania w opiece zdrowotnej.
Absolwent studiów nabywa uprawnienia do pełnienia funkcji kierowniczych w jednostkach i komórkach organizacyjnych sektora ochrony zdrowia.
Po ukończeniu studiów i zdobyciu kwalifikacji menedżera w ochronie zdrowia absolwent może pracować w: jednostkach administracji publicznej, zarówno rządowych, jak i samorządowych oraz w podmiotach prywatnych, które są związane z sektorem ochrony zdrowia. Może zostać: dyrektorem szpitala, kierownikiem podmiotu leczniczego, kierownikiem kliniki, koordynatorem medycznym, kierownikiem pracowni/laboratorium etc.
Absolwent Studiów Podyplomowych Zarządzanie w Ochronie Zdrowia spełnia wymogi kwalifikacji w zakresie zarządzania w ochronie zdrowia określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami. (Dz. U. z 4 sierpnia 2023 r. poz.1515)
Program i organizacja studiów Zarządzanie w Ochronie Zdrowia
Program studiów
Tematyka poszczególnych modułów / przedmiotów
SEMESTR I
- Wykład inauguracyjny i integracja uczestników
- Prawne podstawy funkcjonowania podmiotów leczniczych
- System ubezpieczeń zdrowotnych
- Kontraktowanie świadczeń zdrowotnych
- Farmakoekonomika i gospodarka lekiem
- Zarządzenie finansami i rachunkowość w jednostkach ochrony zdrowia
- Zarządzanie zasobami ludzkimi w podmiotach leczniczych
- Prakseologia w ochronie zdrowia
- Podstawy organizacji i zarządzania w podmiotach leczniczych
SEMESTR II
- Marketing usług zdrowotnych i public relations w ochronie zdrowia
- Zarządzanie jakością w jednostkach opieki zdrowotnej
- Systemy informatyczne w medycynie
- Negocjacje w zarządzaniu podmiotami leczniczymi
- Gra kierownicza
- Seminarium – Zarządzanie w podmiocie leczniczym
Organizacja studiów
Zarządzanie w Ochronie Zdrowia to kierunek stacjonarny – zajęcia odbywają się w siedzibie Uczelni. Zajęcia obejmują 180 godzin dydaktycznych, 30 punktów ECTS, realizowanych w trakcie 9 zjazdów (2 semestry), soboty/niedziele w godzinach 09.00-17.30.
Forma zaliczenia
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest udział w zajęciach, wykazanie się właściwym poziomem wiedzy, uzyskanie wymaganych programem studiów zaliczeń oraz uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu końcowego / pracy dyplomowej.
Absolwenci uzyskują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni wg wzoru zatwierdzonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Kadra na kierunku Zarządzanie w Ochronie Zdrowia
Wykładowca, medyk i koordynator naukowy kierunku studiów „Zarządzanie w ochronie zdrowia” w WSAiB na Wydziale Zdrowia w Gdyni. Jestem absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu wyróżnioną przez JM Rektora medalem za wybitne osiągnięcia w nauce i pracy społecznej, ekspertem zdrowia publicznego oraz menedżerem ochrony zdrowia. Specjalizuję się w strategicznym kierowaniu medycznymi instytucjami ochrony zdrowia, w profilaktyce zdrowotnej, w edukacji medycznej oraz w marketingu i promocji zdrowia. Praktyk, posiadam różnorodne, ponad 35-letnie doświadczenie, pracowałam m. in. bezpośrednio przy pacjentach w klinikach uniwersyteckich, jako dyrektor centrum medycznego, jako wykładowca/nauczyciel akademicki, jako przewodniczący komisji zespołów kontrolujących podmioty wykonujące działalność leczniczą etc. Zrealizowałam szereg projektów naukowych podnoszących jakość kształcenia i transfer wiedzy, uczestniczyłam w uczelnianych i wydziałowych komisjach, z powołania JM Rektora przez kilka lat kierowałam praktykami studenckimi, byłam również kierownikiem i opiekunem merytorycznym Studenckiego Koła Naukowego Menedżer Zdrowia Publicznego. Ponadto jestem autorką wielu publikacji naukowych, prelegentem/organizatorem konferencji naukowych oraz szkoleń. Moje zainteresowania naukowe dotyczą różnych aspektów zarządzania, zdrowia i medycyny, głównie koncentrują się wokół problematyki zarządzania kadrami, ze szczególnym uwzględnieniem relacji interpersonalnych, komunikacji, organizacji pracy, wartości, postaw, oceny, rekrutacji, zarządzania zmianą, negocjacji, przywództwa, marketingu. Pasjonuje mnie również psychologia biznesu oraz zachowań zdrowotnych, a inspiracją do naukowych dociekań jest dla mnie przede wszystkim człowiek i jego potencjał. W wolnym czasie najchętniej podróżuję, często schodząc z utartych szlaków.
Ukończyłem studia wyższe na Wydziale BGiO Uniwersytetu Gdańskiego oraz na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, następnie kontynuowałem naukę na studiach doktoranckich na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej pod tytułem „Ryzyko personalne w zarządzaniu zasobami ludzkimi służb marketingowych przedsiębiorstw farmaceutycznych” uzyskałem stopień doktora w dziedzinie nauk ekonomicznych. Zawodowo zajmuję się inwestycjami finansowymi, głównie w branży ochrony zdrowia. Mam ponad dwudziestoletnie doświadczenie zawodowe w pracy w pionach finansowych i handlowych przedsiębiorstw sektora healthcare (firmy farmaceutyczne i medyczne). Jestem autorem artykułów naukowych, a do moich zainteresowań naukowych należą: finansowanie służby zdrowia, zarządzanie należnościami, pomiar kapitału intelektualnego. Pracuję jako adiunkt w Katedrze Finansów i Rachunkowości na Wydziale Zarządzania WSAiB.
Radca prawny, wykładowca na Wydziale Prawa i Administracji w WSAiB w Gdyni. W 2011 roku ukończyłem studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 2012-2015 odbyłem aplikację radcowską prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Gdańsku i uzyskałem pozytywny wynik z egzaminu radcowskiego. Od lipca 2015 roku jestem wpisany na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku i od tej pory prowadzę indywidualną kancelarię radcowską. W 2020 roku ukończyłem studia podyplomowe z zakresu prawa medycznego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Z wykształcenia jestem inżynierem. Ukończyłem studia na Politechnice Gdańskiej, na Wydziale Elektroniki, Informatyki i Telekomunikacji. Od ponad 15 lat uczestniczę w realizowaniu projektów informatycznych dla przedsiębiorstw m.in. przy wytwarzaniu oprogramowania, a także wdrażaniu rozwiązań teleinformatycznych. Uczestniczyłem w powstaniu centrum usług wspólnych integrujących działania sektora IT w samorządzie. Można mnie spotkać podczas branżowych konferencji, gdzie opowiadam o relacjach pomiędzy sektorem prywatnym i publicznym. Jestem entuzjastą opracowywania długofalowych strategii, w których poszukiwane są optymalne rozwiązania nie tylko z obszaru wytworzenia, ale również utrzymania systemów. W 2021 roku zostałem wybrany wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdyni, natomiast funkcję Radnego Miasta Gdyni pełnię od 2018 roku. Prowadzę zajęcia z: informatyka w zarządzaniu, statystyka, matematyka finansowa.
Cena studiów podyplomowych Zarządzanie w Ochronie Zdrowia
Cena za 1 semestr: 3400 zł.
Możliwość podziału na 9 rat.
Sprawdź możliwość dofinansowania z Bazy Usług Rozwojowych
Zasady rekrutacji na studia podyplomowe
1. Wypełnij formularz on-line
2. Wpłać opłatę rekrutacyjna – 200 zł
dane do przelewu:
Santander Bank Polska Warszawa Al.Jana Pawła II 17
14 1090 1102 0000 0001 5050 1850
w tytule prosimy podać wybrany kierunek studiów
Jeżeli kierunek nie zostanie uruchomiony opłata jest zwracana.
3. Przygotuj dokumenty i dostarcz do Uczelni
– kserokopia/skan dyplomu ukończenia studiów (licencjackich/magisterskich, oryginał do wglądu)
– dowód wniesienia opłaty rekrutacyjnej (można przesłać e-mailem: podyplomowe@wsaib.pl)
4. Warunki przyjęcia
Warunkiem przyjęcia na studia podyplomowe w Uczelni im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni jest posiadanie studiów wyższych (ukończenie studiów licencjackich, inżynierskich lub magisterskich na dowolnym kierunku).
5. Rezerwacja miejsca
O przyjęciu na studia podyplomowe decyduje kolejność zgłoszeń, rejestracja na studia (wypełnienie formularza on-line) i dokonanie opłaty rekrutacyjnej.
6. Zasady uruchomienia kierunku
Studia zostają uruchomione po zebraniu się minimalnej grupy. Kandydat decyzję o uruchomieniu kierunku otrzymuje e-mailem.
Partnerzy
Masz pytania?
