Studenci, aby mieć prawo do świadczeń w ramach NFZ, powinni:
- mieć własny tytuł do ubezpieczenia (np. na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia dla studentów powyżej 26 r.ż., prowadzenia działalności gospodarczej, otrzymywania renty rodzinnej)
- być do niego zgłoszonym przez członka rodziny (np. rodzica, dziadków, współmałżonka)
- jeśli student nie ma swojego ubezpieczenia lub nie może być zgłoszony jako członek rodziny, do ubezpieczenia zdrowotnego na wniosek studenta zgłasza go uczelnia.
Student – aby uzyskać ubezpieczenie zdrowotne – musi wypełnić wniosek (załącznik 1). Podpisany wniosek można przekazać za pośrednictwem poczty mailowej lub złożyć osobiście w dziale księgowości (p. 313).
Załącznik 1 – Wniosek o objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym studentów w NFZ
Ubezpieczenia obcokrajowców
Studenci obcokrajowcy spoza UE ubezpieczają się w Polsce poprzez zawarcie umowy dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego z oddziałem NFZ właściwym ze względu na miejsce zamieszkania i sami finansują sobie opłacanie comiesięcznej składki zdrowotnej.
Osoba zainteresowana takim ubezpieczeniem musi złożyć w wojewódzkim oddziale NFZ wniosek o objęcie jej dobrowolnym ubezpieczeniem
Posiadanie Karty Polaka lub zaświadczenie o polskim pochodzeniu upoważnia studenta do zgłoszenia się do ubezpieczenia zdrowotnego na uczelni.
Wygaśnięcie prawa do ubezpieczenia
Prawo do ubezpieczenia wygasa w przypadku:
- ustania tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego osoby, która zgłosiła studenta
- zaprzestania kontynuowania nauki przez studenta pomiędzy 18. a 26. rokiem życia
- ukończenia 26 lat
- skreślenia z listy studentów
- uzyskania własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego (np. student zostaje zatrudniony na umowę o pracę i zyskuje swoje własne ubezpieczenie zdrowotne).
Jeśli obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego studenta wygasa z dniem ukończenia albo skreślenia z listy studentów, to prawo do świadczeń opieki zdrowotnej wygasa po upływie 4 miesięcy od zakończenia nauki lub skreślenia z listy.
Podstawa prawna
- Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z 27 sierpnia 2004 r. (Dz.U. 2021 poz. 1285)
- Ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej z dnia 27 października 2017 r. (1Dz.U. 2021 poz. 1050)(Dz.U. 2021 r. poz. 1050)
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji prosimy o kontakt z działem księgowości Uczelni.
Maria Wojnowska
T. 58 660 74 13
E. place@wsaib.pl