SEKRETNA GDYNIA WALICKIEGO

Śladami twórcy bigbitu Franciszka Walickiego poprowadzi nas kolejna gra miejska organizowana w sobotę 23 października 2021 r. przez Parlament Studentów WSAiB. Trwają zapisy pod adresem e-mail: kwiatkowski@wsaib.pl Zapraszamy do zabawy!

Emocji będzie wiele, uczestnicy wezmą udział w grze miejskiej z pogranicza zabawy detektywistycznej i historycznej Sekretna Gdynia Walickiego. Gracze odkrywać będą kolejne sekrety i rozwiązywać zagadki związane z wybitnym gdyńskim animatorem kultury, ojcem krajowego big-bitu, Franciszkiem Walickim.  Honorowym patronatem grę objęli Prezydent Miasta Gdyni dr Wojciech Szczurek oraz Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska.

- Franciszek Walicki zrewolucjonizował nie tylko lokalną kulturę, ale i wykreował trendy, które po kilku dekadach są aktualne i dziś. Kreował zespoły muzyczne w całej Polsce, ale szczególnie ważna była dla niego Gdynia, w której mieszkał. Do dziś stanowi wzór nie tylko dla młodych menedżerów, ale dla wszystkich miłośników krajowego rocka - mówi Adam Labuhn, organizator gry z ramienia WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni - Celem gry jest m.in. przybliżenie osoby Franciszka Walickiego zarówno młodemu pokoleniu, jak i przypomnienie o jego dorobku dorosłym - dodaje.

Gra organizowana jest z okazji 100. rocznicy jego urodzin.

- Gry miejskie organizujemy najczęściej w okolicach urodzin patrona zabawy albo okrągłych rocznic ważnych wydarzeń w ich życiu. W sposób radosny, kładąc nacisk na naukę przez zabawę, chcemy uczcić koleją ważną dla naszego miasta osobę – mówi Lechosław Dzierżak, radny miasta Gdyni. - Liczymy na to, że na starcie pojawią się zarówno osoby, które są miłośnikami dorobku Franciszka Walickiego, ale i Ci, którzy tej postaci jeszcze nie znają. W wielu punktach zabrzmi muzyka z epoki. Każdy znajdzie u nas coś dla siebie – dodaje.

Franciszek Walicki to szczególnie ważna postać dla naszej popkultury. Jeden z najwybitniejszych animatorów kultury powojennej Polski, odkrywca muzycznych talentów, tekściarz (tworzył pod pseudonimem Jacek Grań). Był również wielkim wizjonerem, propagując muzykę rock’n’rollową w postaci nurtu big-bitowego, popularyzując dyskoteki oraz rolę DJ-ów jeszcze w erze tradycyjnych potańcówek. Odegrał szczególną rolę kreując takie formacje jak Niebiesko-Czarni czy Czerwono-Czarni, współpracując z Czesławem Niemenem czy śląską formacją SBB. To kolejna postać, której poświęcone jest edukacyjne przedsięwzięcie WSAiB. W tym roku poznaliśmy miasto z perspektywy Tadeusza Wendy, czy Franciszki Cegielskiej, a we wcześniejszych latach byli to m.in. Antoni Abraham, Danuta Baduszkowa i oczywiście Eugeniusz Kwiatkowski, patron uczelni.

- „Sekretna Gdynia Walickiego” jest szansą, aby poznać historię postaci silnie związanej z Gdynią i lokalną kulturą. Szlak pioniera krajowego rocka będzie pełen zagadek, nie tylko muzycznych, ale i szeroko związanych z historią Gdyni i miejscami, związanymi z kulturą. Gdynia od zawsze była kolebką odważnej i patrzącej w przyszłość kultury - mówi Michał Miegoń, przewodnik miejski, autor zadań do gry i również muzyk.

  • Gra ma charakter nielinearny i punkty mogą być zaliczane niechronologicznie. Wszystkie zadania znajdą się na obszarze Gdyni Śródmieścia. Start w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni (ul. Kielecka 7), a zakończenie na dziedzińcu Podwórko.art/Klub Ucho (ul. Św. Piotra 2).
  • Udział w zabawie jest bezpłatny, nie ma ograniczeń wiekowych. Można zgłosić się indywidualnie lub rodzinne, szczegóły w Regulaminie. Pamiętać jednak trzeba o ograniczeniach epidemicznych COVID-19.
  •  Liczba miejsc ograniczona: 150 osób. Nad grupą będzie czuwał prowadzący grę przewodnik miejski Michał Miegoń (Muzeum Miasta Gdyni, Open House Gdynia, Inne Szlaki).
  •  Wydarzenie odbędzie się zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami sanitarno-epidemiologicznymi.

Szczegóły:

Data i nazwa: 23.10.2021 r. (sobota) - gra miejska „Sekretna Gdynia Walickiego”.

Start: Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, ul. Kielecka 7 (pakiety startowe wydawane będą w godz. 10.00 - 10:30 z uwagi na obostrzenia pandemiczne).

Zakończenie: Podwórko.art/Klub Ucho, ul. Św. Piotra 2, godz. 14.00 (maksymalny czas przybycia uczestnika gry).

Zapisy e-mail (imię i nazwisko + liczba osób w grupie): kwiatkowski@wsaib.pl

Informacja na stronie internetowej WSAiB: https://wsaib.pl/dla-mediow/gra-miejska

Link do wydarzenia na Facebooku:

Współorganizator: Inne Szlaki.

Partnerzy: IX Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdyni, Muzeum Miasta Gdyni, Strefa Zoltar Gdynia, Podwórko.art/Klub Ucho

Kontakt z organizatorami:

Adam Labuhn,  WSAiB Gdynia

tel. 505 919 414, kwiatkowski@wsaib.pl

Lechosław Dzierżak, radny miasta Gdyni

tel. 507 155 385, l.dzierzak@gdynia.pl

Wcześniejsze edycje: